WhatsApp

Dubai’de Şirket Kurmak için 7 Sebep

Dubai’de Şirket Kurmak için 7 Sebep

 

Devam eden reformlar, Dubai’de girişimciler, iş sahipleri ve hizmet sağlayıcılar için iş kurmayı mümkün olduğunca kolaylaştırdı. Dubai, küresel bir ticaret başkenti olarak giderek yükseldi ve yabancı yatırımı artırmak için agresif hukuki reformlar gerçekleştirdi; bunlar arasında uzun vadeli vizeleri uygulamak ve yabancı sahipli işletmeler için iş operasyonlarını basitleştiren serbest bölgeleri tanıtmak bulunmaktadır. Tüm bu koşullar, özellikle yabancı uyruklular için Dubai’de şirket kurmak son derece cazip kılmaktadır. 2024 yılında Dubai’de bir iş kurmanın en önemli 7 nedenine yakından bakalım.

Dubai United Arab Emirates Burj Khalifa top
Dubai’de Şirket kurmak
 1. Ticari Başkent:

  Dubai, Orta Doğu’nun ticari başkentlerinden biri olarak tanımlandı. Şehir uzun süredir bölgesel bir ticaret ve iş merkezi olarak kabul ediliyordu, ancak son yıllarda bu yarışta kesin bir liderlik elde etti. Küresel iş merkezleri anketinin yeni bir versiyonu, Dubai’nin dünya genelinde ticari merkezler sıralamasında 15. sırada yer aldığını gösteriyor. Anket, Dubai’nin iyi bağlantılı ulaşım sistemini, düşük vergili iş emlakını ve finans sektörü gelişimini, bölgesel ve küresel lider yapan nedenler olarak gösteriyor. Bu durum, gelişmiş ticaret ve perakende sektörleri ile birleştiğinde, şehrin Avrupa ve Asya’nın kurulmuş ekonomileri ile Afrika’nın gelişmekte olan ekonomileri arasında stratejik bir konumda olmasını, iş kurmak için harika bir konum haline getiriyor.

 

 1. Petrol Dışı Ekonomide Büyüme:

  Emirlik, ekonomisini petrol dışında başka sektörlere yönlendirmek için çeşitli yollar aramaktadır. Bu strateji, 2008/09 borç krizine yol açsa da, güçlü, iş dostu bir itibarın yanı sıra dünya çapında bilinen bir haline gelmiştir. Bu yılın başlarında bir rapor, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası’nın Abu Dabi ve Dubai tarafından açıklanan teşvik paketleri ve emirliklerde iş yapmayı kolaylaştırmak için diğer ekonomik girişimlerin bir sonucu olarak petrol dışı sektörde ekonomik faaliyetin 2024’te artması bekleniyor. Dubai’de şirket kurmak bir çok girişimcinin hedefinde.

 

 1. Yabancı Yatırımı Artırma Planları:

  Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti, yatırımı hızlandırmak için 2018’de yeni bir doğrudan yabancı yatırım (FDI) yasası geçirdi. Yasal düzenlemeler, ülkede iş yapmayı kolaylaştırmayı amaçlamaktadır ve sadece burada yeni işletmeler açmaya teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda burada iş yapan işletmeler için de işleri çok daha kolay hale getirecek. Yasa, işletmelerin yüzde 100’üne kadar yabancı sahiplik izni gibi yabancı yatırımcılar için çeşitli avantajlar içermektedir. 2018’de Dubai’ye yönlendirilen doğrudan yabancı yatırımların yüzde 41’den fazla arttığı bildirildi.

 

 1. Expo 2020: Dubai, Ekim 2020’de düzenlenen olan dünya Expo 2020’ye ev sahipliği yaptı. Etkinlik çoğunlukla diğer ülkelerden gelen 25 milyon ziyaretçi çekti. Bu, iş dünyasında büyük bir turizm artışına yol açtı ve şehrin tanınırlığını arttırdı. Ayrıca, expo sırasında enerji, teknoloji, finans ve diğer sektörlerde inovasyonun bir odak noktası oldu ve bu durumun Dubai’deki işletmeler için önemli etkileri oldu. Bir çok yeni şirket Dubai’de kurulum aşamasında. 

 

 1. Uzun Vadeli Vizeler: Yabancı nüfusa, özellikle yatırımcılara verilecek yeni uzun vadeli vize yasalarının duyurulması, Dubai’nin uluslararası yatırımcılar için birincil bir konumunu pekiştirecektir. Dubai’de şirket kurmak uzun vade vizeler için önemlidir. Yeni düzenlemeler sayesinde, ülkede bir işin tamamına veya bir kısmına sahip olan yabancıların burada uzun vadeli bir vize alması nispeten kolay ve basit olacaktır. Bu vize düzenlemesi, Birleşik Arap Emirlikleri’ni dünya genelindeki yabancı uyruklu kişiler için yerleşmek ve kendi girişimlerine başlamak için en kolay ticaret merkezlerinden biri yapacaktır.

 

 1. İpek Yolu Stratejisi: Emirliğin İpek Yolu Stratejisi, küresel ticareti artırmayı amaçlamaktadır. Doğu ile Batı arasındaki eski ticaret yolları ağına adını veren strateji, hava ve deniz taşımacılığını artırmayı ve lojistikleri geliştirmeyi hedefliyor. Bu strateji, Dubai’nin yabancı iş sahipleri için harika bir ortam haline getiren çeşitli politika, yasa ve düzenlemelerle kendini göstermektedir. Dubai’de şirket kurmak bu stratejinin bir parçası olmanızı sağlayacaktır.

 

 1. Serbest Bölgeler: Dubai’de yabancı ticareti ve yatırımı teşvik etmek amacıyla bir dizi serbest bölge bulunmaktadır. Bunlar, bir iş kurmak ve yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan tüm olanaklar, tesisler ve iletişim altyapısı ile donatılmış iş bölgeleridir. Eskiden, tüm şirketlerin en az %51’i Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı tarafından sahip olmalıydı. Ancak bu yasalar sadece belirli türdeki işletmelerin yabancı sahipliğine izin vermekle kalmayıp, aynı zamanda Serbest Bölge’de kayıtlı olan herhangi bir işletmeye %100 yabancı sahiplik izni vermektedir. Ayrıca, bu işletmeler vergi ve gümrük vergilerinden muaf tutulur ve ihracat / ithalat üzerinde vergilere tabi değillerdir. Dubai’de şirket kurmak bu açıdan çok avantajlı. Diğer ticaret avantajları arasında işe alımla ilgili veya sponsorlukla ilgili kısıtlamalar bulunmamaktadır. Serbest bölge politikası tarafından desteklenen çeşitli iş faaliyetleri bulunmaktadır ve bir girişimcinin işine başlamasını kolaylaştırmaktadır. Şu anda Dubai’de havaalanında, Altın ve Elmas Parkı’nda, Dubai İnternet Şehri’nde, Bilgi Köyü’nde, Silikon Vadisi’nde, Sağlık Şehri’nde, Uluslararası Finans Merkezi’nde, Spor Şehri’nde, Dubai Palm Adası Gelişimi’nde ve diğerlerinde toplam 12 serbest bölge bulunmaktadır. Dubai’de şirket kurmak ve işletme, girişimciler, iş sahipleri ve yatırımcılar için uzun zamandır çekici bir teklif olmuştur. Şehir, ticaret, ticaret ve turizm merkezi olarakki konumunu güçlendikçe ve Birleşik Arap Emirlikleri, burada iş yapmayı yabancılar için kolaylaştırmak için giderek daha fazla reformu tanıttıkça, Dubai’nin 2023 yılında bir iş kurmak için en iyi yerlerden biri olması kaçınılmazdır.

 

Birleşik Arap Emirlikleri resmi sayfası: https://www.moec.gov.ae/en/establishing-companies