WhatsApp

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) %100 İş Sahipliği: Ticaret Şirketleri Kanunu (CCL) ile Oyun Değiştiren Bir Güncelleme

 

Ülkenin iş dünyası için yeni bir şafak olarak adlandırılabilecek bir gelişmeyle, 1 Haziran 2021’den itibaren Ticaret Şirketleri Kanunu’na (CCL) yapılan değişikliklerin uygulanması, yabancıların BAE’de işlerin %100’üne sahip olmalarına olanak tanımaktadır.

Yeni değişiklikleri ve bunların girişimciler ile BAE ekonomisi için ne anlama geldiğini detaylı olarak inceleyeceğiz. Son kanunlar, BAE’deki yabancı yatırımcılara %100 sahiplik hakkı vermektedir ve bu, bölgeyi dünya genelinde birincil iş merkezi yapma yolunda devrim niteliğinde bir adımdır.

Yenilikler neler?

Yenilenen kanunlar, sınırlı sorumluluk yapılarına sahip ticari şirketlerin kurulmasına ilişkin hükümlerin düzenlenmesini vurgulamaktadır. Bir Sınırlı Sorumluluk Şirketi (LLC) tek bir sahibe sahip olabilir veya birden fazla hissedara sahip olabilir.

Ne değişti?

Daha önce, yabancı iş sahipleri şirketlerinin en fazla %49’una sahip olabiliyorlardı. Kalan %51 zorunlu olarak bir BAE vatandaşı olan Emirati sponsor veya ortağa ait olmalıydı.

Sadece profesyonel hizmetler sektörlerindeki birkaç faaliyet ve belirli serbest bölgeler, yabancılara BAE’de %100 sahiplik hakkı tanıyordu.

Şimdi ise, değişiklikler yabancı yatırımcıları BAE vatandaşlarının asgari yüzde sahiplik oranından muaf tutuyor. Böylece, doğal ve tüzel kişilerin yerel bir ortağa ihtiyaç duymadan BAE ana karasında şirket kurmalarına izin veriliyor.

Bu, yabancıların yerel bir hizmet acentesi (LSA) ile ortaklık kurarak BAE’de %100 yabancı sahipliğin keyfini çıkarabilecekleri anlamına geliyor. Bir LSA, şirketinizde herhangi bir hisseye sahip olmaksızın tüm kağıt işleri ve lisanslama prosedürleri konusunda size yardımcı olur. Dolayısıyla, karar verme gücü sizin elinizde kalır.

 

BAE’de işin %100’üne kimler sahip olabilir?

Dubai

Dubai’de, yenilenmiş kanunlar Ekonomik Gelişim Departmanı (DED) tarafından yayımlanan listeye göre toplam 2,300 ekonomik faaliyetin 1,061’i için geçerli olacak. Dolayısıyla, ticaret ve üretim dahil sektörlerdeki iş faaliyetlerinin yaklaşık yarısı, işin %100’üne sahip olma hakkına sahiptir.

Profesyonel hizmetler faaliyetleri içinse, BAE’deki yabancı yatırımcılar için %100 sahiplik hakkı, girişimciler için devam eden bir avantajdır. Ancak, onlar bir yerel hizmet acentesi gerektirir ve sıkı bir şekilde tek kuruluş hukuki yapısını bir LLC yerine takip etmelidirler.

Abu Dhabi

Bu arada, Abu Dhabi’de, çoğunlukla ticaret faaliyetlerinin kurulması yatırımcıların bir Emirati sponsor ile ortaklık kurmasını gerektirir. Dolayısıyla, 51-49 hisse sahipliği hükmünü takip etmeleri gerekir.

Diğer Emirlikler

İşin %100’üne sahiplik BAE’de bir Emirlikten diğerine değişiklik gösterir. Dubai ve Abu Dhabi zaten güncellenmiş düzenlemeleri tanıttı, diğer eyaletlerin de kendi düzenlemelerini geliştirmeleri bekleniyor. İlgili yargı bölgeleri tarafından düzenlemeler tanıtıldığında, yabancı yatırımcılar işlerinin tam sahipliğinin keyfini çıkarabilecekler. GloBridge, BAE’de %100 yabancı sahipliği ile bir iş kurma sürecindeki tüm prosedürlerde size yardımcı olacak sessiz iş ortağınız olur ve nominal bir maliyetle hizmet verir.

İş sahipliğinin %100’üne izin vermek için kanunlar neden gözden geçirildi?

Şirket kuruluşları için verimli bir yasal çevre yaratmak

BAE’de iş sahipliğinin %100’üne kolaylık sağlamak, ülkenin ekonomisinin hazırlığını artıracaktır

İş yapma kolaylığını iyileştirmek

Yatırım ve ticari fırsatları artırarak geleceğe hazırlanmaya yardımcı olmak

Hızlı ekonomik değişikliklerle ve küresel ekonomide meydana gelen gelişmelerle uyumlu olarak iş ortamının rekabetçiliğini artırmak

BAE iş topluluğunun gelişen ihtiyaçlarına yanıt vermek

Ülkenin yabancı yatırımcılara, işletmelere ve hatta start-up’lara cazibesini büyük ölçüde artırmak

Yabancı yatırımc

 

ılara işletmeleri üzerinde tam operasyonel ve hukuki kontrol sağlamak ve istenmeyen müdahaleler olmaksızın

İş arayışındaki kişilerin işlerini BAE’de %100 yabancı sahiplikle bulmalarına ve keyfini çıkarmalarına olanak tanımak

Kapsamlı Bir İş Çözüm Sağlayıcısı

Uzman şirket kurma hizmetleri konusunda bir öncü olarak, GloBridge İş Kurulumu 2001’den beri yerel ve uluslararası girişimcilere ve yatırımcılara hizmet vererek, özelleştirilmiş iş çözümleri ile 35,000’den fazla firmaya temel atmıştır. Girişimcilere iş doğalarına en uygun yargı bölgesini, ticaret lisansını ve kurumsal yapıyı seçmelerinde yardımcı olmaktan, vize ve lisanslar için çeşitli hükümet ajanslarından gerekli tüm belgeleri ve onayları almak üzere GloBridge, tüm adımları ve formaliteleri üstlenerek işletmelerin hukuki prosedür endişelerinden kurtulmalarını sağlar.

BAE’deki yabancı yatırımcılar için %100 sahiplik sunumu, kurumsal iş endüstrisinde devrim niteliğinde bir değişim temsil etmektedir. BAE hükümetinin desteği, Federal Ticaret Şirketleri Kanunu’nda (CCL) değişikliklere yol açmıştır ve GloBridge’de, bu değişiklikler hakkında kapsamlı bilgiler sunuyoruz. Ayrıca, iş modelinizi değerlendiriyor ve %100 yabancı sahipliğe uygunluk için stratejiler öneriyoruz.

Bu yasal değişikliklerin yakın doğasından dolayı, hükümet departmanları arasında sorunsuz bir entegrasyon zaman alacaktır. GloBridge’in süreci nasıl yönlendirebileceği hakkında kafa karışıklığını önlemek ve bilgi almak için GloBridge’in Hukuk Kurumsal Danışmanları ile ücretsiz bir danışmanlık randevusu alın.